Úvod
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Komfortní obuv
Image Komfort u obuvi je dosti problematické definovat, kvantifikovat či hodnotit, jelikož vychází často ze subjektivních pocitů uživatele. Existuje určitý rozpor mezi subjektivním dojmem a objektivně stanovenými vlastnostmi obuvi. Zdravotně nezávadná obuv je taková, která umožňuje udržet nohu v její přirozenosti bez následku deformace.

To znamená, že obuv musí zajistit optimální držení chodidla, fyziologické funkce a přirozený odval nohy. Obuv určitými faktory ovlivňuje nohu, například změnou rozložení zátěže, vlastnostmi podešve a stélek, výškou podpatku atd. Toto „ovlivnění“ může mít pozitivní, ale často i negativní dopady nejen na nohu, ale na celý pohybový aparát. Existují některé základní požadavky, které musí obuv splňovat, pokud nemá nohu poškozovat. Důležitý je tvar obuvi. Měl by být takový, aby poskytoval noze dostatek místa zejména v prstové části a tím se zabránilo deformitám.

Od komfortní obuvi je potřeba očekávat víc. Měla by chránit nohu před přetížením, napomáhat udržovat stabilitu, ale také podporovat pružnost nohy v případě, kdy je to potřeba. Díky vhodné flexibilitě v prstové oblasti, je chůze v takové obuvi přirozená a nepoškozuje nohu. Pomocí vhodné konstrukce „patní misky“ by měla být pata držena ve stabilním postavení.

ImageIdeální obraz zdravotně nezávadné a komfortní obuvi lze definovat v několika slovech, avšak její výroba a realizace není lehký úkol.

Komfortní obuv by tedy měla umožňovat zdravou, přirozenou a bezbolestnou chůzi, při které je podpořena plná funkčnost nohy a neprojevují se negativní pocity. To je založeno zejména na následujících parametrech: dostatečná délka obuvi a nadměrek, dostatečná šířka obuvi, správné držení paty obuví, nízká hmotnost obuvi, měkký svršek a malý vliv na přirozený pohyb nohy.

Problematika definice obuvi si určitě zaslouží podrobnější rozbor. Současný stav odborných diskuzí v rámci EU lze charakterizovat jako shromáždění připomínek. Diskutuje se především o problematice vymezení významu ochranných vlastností obuvi, o vlivu módy a roli tradice. Pro nás je důležitější skutečnost, že se odborníci - zástupci jednotlivých zemí EU před cca pěti lety již dohodli na základní nové kategorizaci druhů obuvi podle účelovosti, ve kterých by obuv měla být rozlišována na módní, sportovní, pracovní a komfortní. Komfortní obuví z tohoto pohledu může být zejména obuv vycházková celoroční, zimní i letní, obuv volnočasová, případně obuv domácí. Z hlediska „stupně komfortu“ můžeme rozlišovat basic komfortní obuv, více šířkovou komfortní obuv a top komfortní obuv.

Basic komfortní obuv svým tvarem respektuje základní rozměrové proporce nohou a je vyráběná z osvědčených materiálů. Vícešířková komfortní obuv svým tvarem respektuje základní rozměrové proporce nohou, je vyráběná z osvědčených materiálů a měla být nejméně ve třech šířkách. Top komfortní obuv je vyráběná a nabízená nejméně ve třech šířkách a je doplněná dalšími vylepšeními (tlumící prvky, membrány, vyšší kapacita na sorpci vlhkosti a potu, lepší tepelně izolační vlastnosti atd.).

Jak má ale spotřebitel poznat, že je obuv kvalitní a komfortní, že nepoškozuje nohu a že splňuje všechny stanovené požadavky?  Protože se velmi osvědčil systém nadstandardního hodnocení a dobrovolné certifikace u dětské obuvi, rozhodla se Česká obuvnická a kožedělná asociace zavést obdobný systém i u obuvi pro dospělou populaci. Od roku 2015 tedy mají firmy možnost nechat si obuv hodnotit a certifikovat. Pro novou dobrovolnou certifikaci byla vytvořena nová certifikační značka, která je již zapsaná jako ochranná známka u Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze. Při prodeji koncovým spotřebitelům pak může být certifikovaná obuv touto ochrannou známkou označena.

Podmínky pro novou dobrovolnou certifikaci obuvi pro dospělou populaci Vám rádi sdělíme na adrese:

Česká obuvnická a kožedělná asociace
Tř. T. Bati 5267, 760 01 Zlín
e-mail:   nebo , http://www.coka.cz/

Autor článku:
PhDr. Vlasta Mayerová
Tajemnice
Česká obuvnická a kožedělná asociace

Použité literární zdroje:
(1) Bc. Kateřina Ondrová: Návrh podmínek dobrovolné certifikace obuvi pro dospělou populaci, Diplomová práce 2013, FT UTB Zlín
(2) Doc., Ing. Petr, Hlaváček, CSc.: Možnosti stanovení minimálních požadavků pro ortopedickou obuv, http://www.ortotikaprotetika.cz/oldweb/Wcc57aa5a3feee.htm
(3) MUDr. Vladimír Holoubek: Nejčastější vady nohou a jejich korekce, 2014, prezentace na  semináři „Jak odborně prodávat obuv“ při veletrhu KABO II 2014, Brno


(12/01/2018)
 

 

 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulář



Nejčtenější články
Who's Online
Právě zde jsou
Hosté : 1
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390