Úvod
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Jak vybrat kvalitní boty na každodenní nošení?
ImageZákladem jsou technologie tlumící došlap a paměťové stélky. Nohy tvoří odnepaměti hlavní oporu lidského těla, proto by se jejich péče neměla podceňovat. Zdravých nohou můžeme docílit nejen pedikúrou a různými masážemi, ale především nošením kvalitní obuvi. Ta se však nevyznačuje pouze dobrým materiálem, součástí kvalitních bot by měly být i technologie tlumící došlap a ergonomicky tvarované stélky.

Co vše musí boty splňovat a jak postupovat při výběru kvalitní obuvi vám objasníme v následujícím článku.

Na vzhledu záleží i při výběru bot

První věcí, která by měla při nákupu bot upoutat vaši pozornost, je zpracování boty. Mělo by vás vždy zajímat, jakým způsobem bota drží pohromadě, a zda jsou jednotlivé části boty lepené nebo šité. Lepené boty nikdy nevydrží stejnou zátěž a nebudou mít stejnou životnost jako boty šité, které obsahují viditelné stehy na vrchním okraji boty. Dále je potřeba zaměřit se na podrážku, jejíž spoje s vrchní částí boty by měly být šité i lepené. Neopomínejte rovněž vnitřek boty. Silnému zápachu může zamezit kožený vnitřek, který absorbuje vlhkost nohou mnohem lépe. Pokud si chcete zakoupit opravdu kvalitní obuv, zaměřte se i na tvar špičky. Pokud je špička podivně hranatá nebo nedrží pevný tvar, nechte takové boty raději v obchodě. Rozhodující ve vzhledu boty mohou být i různé detaily, jako jsou cvočky nebo díry pro tkaničky. Jejich zpracování by mělo být také kvalitní, protože musí vydržet určitou zátěž.

Boty důkladně vyzkoušejte chůzí v obchodě

Přestože je dnešní doba uspěchaná a my nemáme dostatek času na jídlo natož na nakupování, boty je třeba si vždy důkladně vyzkoušet. Nestačí si přitom v rychlosti nazout jednu botu. Musíme si vyzkoušet celý pár a pochodit si v něm několik minut po prodejně. Některé nedostatky totiž na první pohled nelze poznat. Během zkoušení je vhodné nohu v botě co nejvíce ohýbat ve špičce a zvedat patu. Tím totiž poznáme, jestli boty nejsou příliš tuhé. U vrchní části boty bychom měli naši pozornost zaměřit na oblast obepínající patu, neboť by mohla mít nepříznivý vliv na naši Achillovu šlachu. Bota by se neměla na chodidle příliš posouvat, měla by zůstat zafixována v jedné poloze. Jestliže se noha v botě pohybuje, častěji může dojít k otlačeninám, odřeninám nebo puchýřům, což může v konečném důsledku vést k deformaci prstů a nohy. Pokud mají boty tkaničky, neměli bychom je utahovat nadoraz, noha se může začít špatně prokrvovat. V případě, že nám boty dobře nesedí nebo nás tlačí, nenechte se ukonejšit tím, že se chozením roztáhnou a rozchodí.

Image

Hledejte boty s technologií pro tlumení došlapu či ergonomicky tvarovanou stélkou

Kvalitní obuv by měla člověku poskytovat správné rozložení zátěže při stoji a chůzi. V případě dámské obuvi bychom měli dát přednost botám na mírném klínku nebo podpatku do 4 centimetrů. Pokud je podpatek až příliš vysoký, přetěžuje nohu a posouvá těžiště člověka dopředu. Tím se prohlubuje zakřivení páteře. Obuv je třeba vybírat nejen podle stavby a dispozice nohy, ale rovněž na základě technologií v ní obsažených. Dobré obuvnické firmy v současnosti používají moderní technologie, které zvyšují komfort a působí kladně na zdraví uživatele. „Součástí většiny podpatků je například technologie Antishokk. U této technologie zajišťují vzduchové komory a stabilizátory v jádru podpatku tlumení došlapu o více než 50 %. Díky tomu jsou klouby a páteř žen, které nosí tuto obuv, mnohem méně namáhané,“ vysvětluje výhradní distributorka značky dámských bot Tamaris v České republice Iva Macháčková. „Pohodlnou a zdravou chůzi zajišťují také speciální ergonomicky tvarované stélky Touch It, které tvoří 6 milimetrová paměťová pěnová stélka. Několik minut po obutí se stélka vytvaruje a přizpůsobí chodidlu,“ doplňuje Macháčková s tím, že existují i vyjímací stélky, které lze vytáhnout a nahradit je třeba ortopedickou vložkou.

Základem dobré boty je kvalitní materiál

Jeden z nejkvalitnějších materiálů představuje již tradičně kůže. Nezaměňujte ji však s koženkou, která sice může vypadat podobně, ale tak dobře jako kůže se nenosí, protože umělý materiál nedýchá. Kvalitní kůži poznáme tak, že při ohnutí boty by se měly vytvořit jemné vrásky, které se po chvíli opět narovnají. Kůže přitom rozhoduje nejen o vzhledu a výdrži obuvi, ale také o komfortu vlastníka. Při výrobě klasické obuvi se používá především hladká hovězí kůže. V obuvnickém průmyslu se však můžeme setkat i s jinými materiály, jako teletinka nebo kozina. V rámci různých úprav kůže je zase oblíbená broušená kůže neboli semiš, kterým může být lakovaná či povoskovaná useň. Nejlepší obuvníci v současnosti používají i výrazně exotičtější materiály, jako je kordovan neboli koňská kůže, nebo kůži ze pštrosa či dokonce z krokodýla.

Neřiďte se vždy cenou: dražší obuv nemusí být kvalitnější

Cena představuje jedno z hlavních kritérií, kterými se při koupi obuvi řídíme. Ačkoliv se mnozí domnívají, že dva až tři tisíce korun za pár bot je vysoká finanční částka, jedná se o investici, která se do budoucna rozhodně vyplatí. „Pokud je bota vyrobena z kvalitního materiálu, majitel se o ni dobře stará a obuv střídá, pak bez problému vydrží i několik let,“ vysvětluje Iva Macháčková. Podle ní dnes vyrábí známé firmy kromě kvalitní obuvi i značkovou módní obuv, která je konstruována spíše na efekt. „Právě vysoce módní obuv je většinou hodně zdobena, proto nemusí vydržet velkou zátěž. Měřítkem kvality přitom nemusí být cena ani značka, u obuvi je vhodné se řídit zejména účelem užití, materiálovým složením a vypracováním výrobku. Důležitý je rovněž výběr správné velikosti a následná péče,“ dodává Macháčková.

(09/07/2014)


Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
Who's Online
Právě zde jsou
Hosté : 9
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390