Úvod
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Tajemství univerzální obuvi odhalili už ve staré Číně
(KABO, Brno) - S výsledky rozsáhlého mezinárodního projektu, který zkoumal obuv slavné terakotové armády, na semináři při veletrhu KABO seznámil Doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc., z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Image

Terakotová armáda v Si-anu patří k největším čínským památkám. Vojsko z vypálené hlíny nechal ve třetím století před naším letopočtem postavit první čínský císař Čchin Š'chuang-ti k ochraně své hrobky. Osm tisíc soch z terakotové hlíny, z nichž každá má jiný obličej a výraz, bylo objeveno zcela náhodou teprve v roce 1973 a díky velmi detailnímu provedení se staly zdrojem mnoha poznatků o životěv počátcích čínského císařství. Na výzkumu obouvání terakotové armády se významně podílel český expert Petr Hlaváček, který již dříve získal mezinárodní renomé úspěšným výzkumem obuvi pravěkého člověka Ötziho. K zajímavým poznatkům o obouvání ve staré Číněmu stačilo pořídit pouze fotografie několika set soch, protože k detailnějšímu zkoumání jej Číňané nepustili. Na základě fotodokumentace a informací o možných materiálech, které poskytli čínští vědci, následně vznikly repliky obuvi jako základ dalšího výzkumu.

„Experimentální analýzou praktického používání obuvi se nám podařilo vysvětlit její nezvyklé konstrukčnířešení. Nadměrně široká obuv byla záměrně vyrobena tak, aby poskytovala komfort vojákům s různě širokýma nohama. Šlo vlastně o univerzální obuv, o jakou dnes usilují třeba výrobci sportovní obuvi, která musí sedět lidem po celém světě,“ vysvětlil docent Hlaváček.

Zvláštností konstrukčníhořešení přes dva tisíce let staré vojenské obuvi je výrazné prokrojení svršku. Biomechanické testy s replikami této usňové obuvi prokázaly, že se při chůzi musela vyzouvat. Proto byla opatřena řemínky, které jsou na sochách dobře patrné. Dlouhé prokrojení svršku však mělo důležitou funkci, protože takto střižené boty seděly všem vojákům. Vedle tohoto typu obuvi z vyčiněné hověziny se používala také plstěná obuv, která kompletně kryla nárt.

Dalším zajímavým závěrem výzkumu je rovnost v obouvání, která u dalších armád ani jiných historických společenstvích nemá obdoby. „Jinde obuv určuje společenský status, ale u terakotové armády jdou druhy obuvi napříč hodnostmi. Generál i pěšák mají na nohách stejné boty,“ poznamenal expert a zároveň připomněl, že jde o první známou kompletně obutou armádu. V Evropě se s prvními obutými vojáky setkáváme u Alexandra Makedonského, ale do té doby bojovali i těžkooděnci bosí.

Výzkum terakotové armády bude dále pokračovat a zapojit by se do něj měli i čeští vědci. Vedle obuvi, která podle Petra Hlaváčka ještě nevyzradila všechna svá tajemství, by se měl výzkum zaměřit také na koňská sedla.

(20/2/2012)

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulář



Nejčtenější články
Who's Online
Právě zde jsou
Hosté : 4
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390