Úvod
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Projekt INNOFOOT – inovativní přístup k léčbě onemocnění chodidel
Onemocnění chodidel je v Evropě velký problém, až 35 % populace trpí nějakými problémy s chodidly. Ortopedická léčba je efektivní a často jediný způsob jak tyto problémy řešit. Rovněž stále rostoucí náklady na zdravotní péči dělají Evropě starosti. Oba tyto vlivy jsou zároveň rizikem i šancí pro obuvnický průmysl, jehož cílem je zlepšit kvalitu ortopedické léčby a zároveň snížit náklady na ni.

Image
Sergio Puigcerver Palau, IBV, Valencie
Innofoot je evropský projekt, který byl založen za účelem vyvinout inovace v léčbě onemocnění chodidel. Hlavním cílem projektu je jednak zvýšit konkurenceschopnost obuvnického sektoru snížením výrobních nákladů a jednak zajistit zlepšenou kontrolovatelnou kvalitu léčby.

Na projektu spolupracuje několik států evropské unie. Je v něm zainteresováno 5 ortopedických či obuvnických asociací (NVOS z Nizozemí, APIndustria z Itálie, ČOKA z ČR a Gremicat a Asaon ze Španělska. Mimo těchto asociací se projektů účastní i 12 firem (4 ze Španělska, 2 ze Slovinska, 2 z Itálie, 2 z Nizozemí, 1 z ČR a 1 z Litvy). Celý projekt koordinuje TNO (Nizozemská organizace aplikovaného výzkumu). Dalšími výzkumnými ústavy, které v projektu působí jsou Instituto de Biomechanica de Valencia (IBV) a Aimplas ze Španělska, University of Perugia (Unipg) z Itálie a Univerzita Tomáše Bati z České republiky.

Image
Sjoukje Wiegersma, TNO, Nizozemí
Projekt právě začíná svůj třetí závěrečný rok. V únoru se na půdě UTB ve Zlíně konal meeting, kde jednotlivé výzkumné ústavy přednesly dosavadní výsledky svého úsilí.

Španělský institut Aimplas pracuje na novém konceptu nazvaném „aktivní materiály“. Jsou to materiály které reagují na tlak. Podrobnější detaily jsou zatím důvěrné a budou zveřejněny po skončení projektu.

Druhý španělský výzkumný ústav IBV vyvinul tzv. KMS (knowledge management systém) - systém správy znalostí, který sestává s popisu různých onemocnění chodidel a metod jejich léčby. Zároveň obsahuje i databázi materiálů a popis jejich využití v konkrétních situacích. Cílem tohoto systému je kvalifikovaně informovat odborníky i méně zkušené ortopedické obuvníky, aniž by se snažil tyto odborníky nahradit. Partneři projektu INNOFOOT již začali systém testovat a jeho obsah bude ověřen v příštím období. Pokud to bude nutné, informace budou opraveny či doplněny. Systém KMS bude přístupný všem ortopedickým obuvníkům přes internet, jakmile ho partneři projektu schválí. Cílem je urychlit rozhodovaní a postupně srovnávat úrovně znalostí.

Image
John Lavrijsen, TNO, Nizozemí
Na aktivitách, které souvisí s novými a levnějšími výrobními metodami, spolupracuje TNO s holandskými výrobci. Společně vyvíjí CAM/CAD systém pro automatickou výrobu ortopedických stélek bez nutnosti zdlouhavého odborného zpracovaní dat v CAD systému. Byla vyvinuta specielní fréza pro frézování spodní části stélky a otestována u firmy Wittekamp en Broos. Během testování bylo nutno vyřešit problém s uchycením kopyt a bylo navrženo specielní zařízení. Výsledkem je nová výrobní metoda s mnohem vyšší reprodukovatelností stélek. Pokud bude po určitém čase pacient potřebovat novou stélku a/nebo novou obuv, bude možné vyrobit přesnou kopii té první.

Image
Petr Hlaváček, UTB a Michal Špaček, Zlín
Během testování bylo rovněž shledáno, že i software by měl být upgradován, aby poskytoval snadnější možnost kontroly frézování „na obrazovce“. Na tomto vylepšení se bude pracovat v příštím období. Zatím tedy ekonomické analýzy nebyly provedeny kompletně, ale první ukazatele indikují, že nově vyvinuté zařízení by mohly snížit pracovní náklady až o 40 %.

Mimo procesu frézování, studuje TNO i možnost tzv. Rapid Manufacturing (RM) automatizované ortopedických stélek a ortéz. Technicky již existuje mnoho možností automatizované výroby založené na skenování kopírovaného objektu nebo vytvoření dat, ale produkty vyrobené touto metodou nevykazují dostatečnou kvalitu pro použití v obuvnické ortopedii. Mimoto jsou použitelné materiály poměrně nákladné a CAD-modelování je časově náročné. A proto TNO vyvozuje, že ještě nějaký čas potrvá, než bude automatizovaná výroba použitelná pro ortopedický obuvnický sektor.

Image
Vlasta Mayerová a Jaromír Šlágr, ČOKA
Poslední rok projektu bude věnován především hodnocení výsledků projektu, šíření znalostí a přípravě výcvikových školení. V příštích pár měsících vybrané firmy (partneři projektu) provedou ukázkové příklady léčby za použití nových technologií. Pro každý ukázkový příklad bylo vybráno jedno onemocnění chodidel, které bude detailně zpracováno jedním z partnerů od prvotního záznamu měření, přes předvedení řešení pomocí speciální obuvi či stélky až po zhodnocení tohoto řešení. Ukázkové příklady budou zveřejněny na konci projektu.

NVOS, UTB a IBV pracují na vývoji výukového kurzu a jeho obsahu. Výukové moduly budou založeny na již zveřejněných knihách asociace NVOS a rovněž na výsledcích projektu, především KMS. Po zhodnocení partnery bude kurz zveřejněn na internetu.

Více informací o projektu INNOFOOT je možno najít na www.innofoot.eu

(2/3/2009)

 

 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulář



Nejčtenější články
Who's Online
Právě zde jsou
Hosté : 4
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390