Zakoupil jsem synovi lisové kopačky, které nevydrželi ani měsíc. Lisované špunty jsou v přední části vytržené. Kopačky jsem reklamoval po třiceti dnech přišlo od výrobce, že reklamaci neuznají. Prý nejsou kopačky určeny na umělou trávu. Přitom vůbec nevím, jak mohou vědět, že se s kopačkama hrálo na umělce. Kopačky se již nedají používat a já přišel skoro o dva tisíce. Chci proto radu, jak mám pokračovat dále. Doporučte prosím znalce z oboru obuv-kůže, nebo jinak poraďte. Předem děkuji za odpověď, nebo kontakt. (I. S.)
Vážený pane, sice jsem Vámi reklamované kopačky neviděl, ale jako chlap si zhruba dokážu představit, o co jde. Nicméně, z Vašeho vyjádření vidím záležitosti PROTI i PRO: V dřívějších dobách byl na trhu omezený výběr kopaček (především gumotextilních), které se hodily na všechny povrchy hřiš? (tráva, umělá tráva, škvára i asfalt). Dnes je ale situace jiná, na trhu je velké množství různých typů kopaček s různými úpravami podešví a kolíků, a jestli Vám prodejce v informačním letáku nebo ústně sdělí, že se dané kopačky nehodí na některý typ povrchu, tak kopačky na takovém povrchu prostě nesmíte nikdy použít, protože by se tím mohly poškodit. Pokud se ve Vašem případě stalo toto, pak bych musel souhlasit s vyjádřením prodejce a reklamaci bych Vám také zamítnul, protože jste kopačky nevhodně používali. Otázkou však je, jestli informace o nevhodnosti použití kopaček na umělé trávě byla pravdivá - v dnešní době také poměrně často tyto výroky slouží k zamítnutí oprávněných reklamací s cílem vyhnout se vrácení kupní ceny za nekvalitní kopačky (obecně se to ale vztahuje i na jinou obuv).
Pokud by ale Váš syn používal kopačky dle poskytnutých informací (informační leták, informace od prodejce) jen na doporučených hřištích a došlo k vytržení kolíků v tak krátké lhůtě, pak by se dle mého názoru jednoznačně jednalo o vadu, v tomto případě vadu spodkové směsi podešve kopaček. Potom byste jednoznačně měli právo na vrácení kupní ceny nebo výměnu kopaček za nové (dle Vaší volby).
Pokud chcete mít o celé věci jasno, potom byste měl skutečně požádat o radu někoho ze soudních znalců obuvi. Zvolený znalec by Vám měl každopádně sdělit, zda máte právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz za reklamované kopačky, nebo ne. Bylo by ale dobré také informovat prodejce o tomto postupu a pokusit se s ním domluvit na případném mimosoudním vyrovnání. To by bylo v případě, že znalec Vám potvrdí v soudně-znaleckém posudku, že kopačky byly vadné a nikoliv poškozené z Vaší strany. Závěr: V případě, že se na základě soudně-znaleckého posudku ukáže, že kopačky byly vadné, a Vy budete mít dohodu s prodejcem kopaček na mimosoudním vyrovnání, potom by Vám prodejce vrátil nejen cenu obuvi, ale i náklady nutné k prokázání oprávněnosti reklamace - tedy i cenu posudku, poštovné, balné, příp. i cestovné (bus). Ing. Jaromír Šlágr Česká obuvnická a kožedělná asociace |