Úvod arrow Dotazy čtenářů arrow Potřebují děti v obuvi podpůrné elementy?
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Potřebují děti v obuvi podpůrné elementy?

Přečetla jsem si Vaši rubriku ohledně výběru dětské obuvi a zajímala by mě jedna věc. Píšete, že přibližně do čtyř let věku dítěte by boty neměly mít vyztužení pro podporu klenby. V obchodech jsou běžně bačkůrky které jsou bez vyztužení, ale když mám vybrat boty na ven, i letní sandály, tak ty už vyztužení mají. Je tedy snad jedno co dítě nosí a nemá to vliv na vývoj jeho klenby? Nebo je nutné v obchodech víc pátrat? Co ty děti které nosí už od roku venkovní boty s vyztužením? Někteří rodiče kupují letní venkovní obuv místo tzv. "obyčejných" bačkůrek v domnění že jsou kvalitnější.

(H. N.)

Vážená paní, obdržela jsem Váš dotaz ohledně dětských botiček a jako autorka článku se Vám pokusím vysvětlit vše, co se týká Vašeho dotazu o podpůrných elementech u obuvi pro nejmenší děti. V článku popisuji anatomickou zvláštnost nožiček nejmenších dětí, hovořím o tukovém polštářku pod klenbou, který chrání chrupavčitou klenbu před poškozením od chvíle kdy dítě začne chodit po dvou a tím je zatěžovat (hovoříme o tzv. plné dětské noze). Postupně jak kostra sifikuje (kostnatí) a tvrdne, přestává být náchylná k deformacím a zároveň také zesilují svaly a vazy, které drží klenbu. Tukový polštářek tudíž přestává být potřebný, takže postupně mizí (involuje). Tento proces trvá přibližně do 4 až 6 let věku dítěte. Proto také obuv pro nejmenší děti nemusí, resp. nesmí, mít žádnou výraznou podpěru kleny. Bohužel mnozí rodiče tuto podporu klenby u obuvi vyžadují, dokonce i někteří lékaři je v tomto požadavku podporují. Něco jiného je, když má dítě od narození plochou nohu, někteří lékaři tuto vadu léčí podpěrami v klenbě (ortopedickými vložkami). Ale podle nejnovějších informací by se 1. a 2.stupeň plochonoží u dětí neměl vůbec léčit vložkami. Takže jak vidíte, ani mezi lékaři není shody.

Zpět k botičkám. Mnozí výrobci z obavy, aby se jejich boty dobře prodávaly, vybavují je "podpěrou" v klenku. Většinou se jedná pouze o optickou záležitost, nebo? tyto podpěry jsou většinou z plátku měkkého a poddajného molitanu (šlehaný latex), který se lehce při zatížení smáčkne na minimální výšku, tudíž  nemá žádnou podpůrnou funkci. Dalším fíglem je prošití měkké stélky v klenku, většinou má měsíčkovitý tvar, takže vypadá jako podpěra klenby. S opravdu funkčními komponentami pod klenbou se setkáváme většinou jen u levnějších typů importované dětské obuvi.

Pokud je obuv pro nejmenší děti vybavena podpěrou v klenbě, může poškodit dětskou nohu, protože nejenže tlačí, ale také ji "vyvrací" do tzv. supinace (postavení do O), což se může projevit nadměrným nefyziologickým zatížením kloubních chrupavek v kloubech celé dolní končetiny (hlezenní kloub, kolenní, kyčelní) a také se může přenést na páteř.

Píšete o letní obuvi, která má, jak píšete, vyztužení. Určitě máte na mysli anatomicky tvarované stélky, které jsou často používané u sandálků. Pokud toto vytvarování není přehnané, tzn. že profilování není příliš výrazné a tudíž nedochází k pasivnímu podepírání klenby, pak se nemusíme ničeho obávat. Pokud jsou tyto sandálky usňové nebo textilní se stélkou, která dobře saje pot, pak je rádi doporučujeme i jako přezutí do interiérů, protože se v nich nožky tolik nepotí.

Snad Vám tato informace postačí. Pokud budete mít jakékoliv jiné dotazy ohledně obouvání, ráda Vám odpovím.

Přeji pěkný den a hodně příjemných a š?astných kroků ve zdravotně nezávadné a pohodlné obuvi.

RNDr. Pavla Š?astná, Ph.D.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fakulta technologická
Nám. TGM 275
762 02  Zlín

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390