Úvod arrow Spotřebitelský servis arrow Obuv módní nebo vycházková?
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Obuv módní nebo vycházková?
Obuv vybíráme podle módních trendů, pocitu a nálady, aniž bychom řešili, kam ji vlastně budeme nosit a zda ji vůbec potřebujeme. Spousta žen má jistě v botníku kousky, které jim jen tak padly do oka, protože se hodí ke kabelce a barevně ladí k novému kabátku.

„Při nákupu obuvi je ale velmi důležité si nejdříve ujasnit, k jakému účelu budeme obuv používat a tomu přizpůsobit její výběr. Pro mnohé zákazníky je v tomto ohledu poněkud matoucí pojem módní a vysoce módní obuv,“ říká Martin Ševčík, manažer produktového kontrolingu u Bati a soudní znalec v oboru obuvi.

Termín vysoce módní obuv je poprvé zmiňován v jedné ze základních obuvnických norem „Obuv – požadavky a metody zkoušení ČSN 79 5600“, která platí od ledna 2005. Tato norma mimo jiné rozděluje obuv podle účelovosti do několika kategorií: např. vycházková, společenská, zimní, rekreační, módní a vysoce módní. Pro každý účel je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Při výběru obuvi tedy velmi záleží na účelu, pro který si chceme obuv koupit.

Image
Vysoce módní obuv
Vysoce módní obuv je určená pro krátkodobé a občasné nošení v nenáročných podmínkách. Materiály a typ konstrukce jsou vybírány s vysokým důrazem na poslední módní trendy, vše je podřízeno vzhledu a estetické hodnotě (např. extrémně prodloužené špičky, podsazené podešve, vrchový materiál protažený až do spodkové části). Použití nestandardních materiálů a konstrukcí způsobuje i při obvyklém způsobu používání poměrně rychlé opotřebení takové obuvi. Životnost vysoce módní obuvi je omezená, může být i výrazně kratší než poskytovaná záruční doba. Tato obuv je určena především do suchého prostředí a je nutno předcházet jejímu ušpinění a jiným negativním vlivům. Na konstrukci a materiály jsou kladeny minimální technické požadavky. Tato obuv není v žádném případě určena pro každodenní, časté používání. Zcela zásadní hodnotou této obuvi je její vzhled, nikoliv obvyklé užitné vlastnosti, typické např. pro obuv vycházkovou.

„Pokud se tedy chcete blýsknout na party, je vysoce módní obuv to pravé. Pro každodenní cestu do práce či do školy je však lepší zvolit obuv vycházkovou,“ dodává Martin Ševčík.

Image
Vycházková obuv
Pro názornější představu uvádíme srovnání dámské vycházkové obuvi s dámskou obuví vysoce módní. Klasická usňová lodička na nižším podpatku poskytne ženě obvyklé užitné vlastnosti, tedy pohodlí při celodenním nošení, možnost pravidelného používání a při správné péči i relativně dlouhou životnost. Těmto požadavkům je podřízena konstrukce i použití konkrétních materiálů, módní vzhled není u vycházkové obuvi na prvním místě. Pokud ale chcete upoutat pozornost svého okolí, zvolíte spíše obuv, která okamžitě zaujme svým vzhledem. Vysoký štíhlý podpatek, výrazná platforma, nestandardní vrchový materiál (v tomto případě posetý flitry), to jsou některé z prvků, kterými se vyznačuje vysoce módní obuv. Na první pohled je zřejmé, že chůze v této obuvi není zdaleka tak pohodlná a i její životnost je kvůli použitým materiálům a módním prvkům výrazně kratší, než u obuvi vycházkové.

Seznamte se i s dalšími druhy obuvi…
Módní obuv je určená pro krátkodobé a občasné nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoli životnost. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání. Pokud se rozhodnete používat tuto obuv pravidelně, je nutno věnovat maximální pozornost stavu spodkových dílců a celkovému ošetřování a údržbě. Módní obuv je „mírnější“ variantou obuvi vysoce módní.

Image
Rekreační a vycházková obuv
Vycházková obuv je obuv určená k pravidelnému nošení jak v exteriéru, tak interiéru. Vyznačuje se klasickou konstrukcí, bez výraznějších módních prvků. Životnost a pohodlnost, tedy obvyklé užitné vlastnosti, jsou u vycházkové obuvi důležitější, než módnost.

Společenská obuv je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotka nebo lodička) často s usňovou podešví. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto není vhodná k použití v exteriéru.

Rekreační obuv je obuv určená k nošení ve volném čase, při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití v exteriéru, i v mírném, upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určená k provozování sportovních aktivit.

Baťa
(21/03/2013)

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390