Úvod arrow Představujeme arrow Běhejte efektivně, pohodlně a bezpečně
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Běhejte efektivně, pohodlně a bezpečně
Při běhu je mozek doslova omýván kyslíkem, zdvojnásobuje se výkonnost myšlení, snižuje krevní tlak a uvolňuje tělo. Vyrýsují se svaly. Základní podmínka úspěchu je ovšem kvalitní běžecká obuv.

Jak vybrat běžecké boty, které vám opravdu padnou

Co a jak?

Na začátku veškerých úvah o tom, kterou značku a model běžeckých bot vybrat, je nutno ujasnit si několik zásadních otázek. Na jakém povrchu budu běhat? Jak dlouhé trasy? Jak často? V jakém počasí? Jaký mám nášlap – neutrální, supinační nebo pronační? Jakou mám kondici, techniku a kolik vážím?

Konzultujte s odborníky

Na některé z těchto otázek si odpovíte sami. Na jiné budete potřebovat konzultaci s odborníky. I proto byste si běžecké boty rozhodně neměli vybírat v supermarketu nebo na internetu. To snad jen v případě, že kupujete model, s nímž jste už byli spokojeni i v minulosti. A i tady vás může výrobce překvapit. U špičkových značek je běžné, že se technologie i střihy neustále vyvíjejí. A drobně se mění i design a střih jednotlivých modelů. Proškolený personál ve specializovaných sportovních obchodech vám usnadní nejen orientaci v široké nabídce. Vyplatí se také navštívit doprovodný program velkých běžeckých závodů. Své prodejní a informační stánky zde mívají zavedené sportovní značky jako například japonské Mizuno (www.mizuno.eu).

Proč?

I výborné boty, s nimiž mají jiní běžci ty nejlepší zkušenosti, nemusí být právě pro vás pohodlné. Důležité je řídit se tvarem svého chodidla. Někdo potřebuje velice široký střih, protože má prsty v rovině, jiný kvůli dominantnímu palci či ukazováku ocení spíš užší botu. I konkrétní velikost se tak u různých značek a modelů může drobně lišit. I zde je nutné odzkoušet více typů i velikostí. Hlavní je, aby boty poskytovaly prstům dost prostoru, netlačily a nepřiléhaly až ke špičce.

Změří vás: Mizuno Precision Fit

Image

Přístroj vyvinutý značkou Currex analyzuje chodidla a dalších biomechanické parametry. Diagnostikuje charakter nášlapu a doporučí nejvhodnější běžeckou obuv. V úvahu bere nejen tělesnou hmotnost, ale i rychlost, se kterou uběhnete jeden kilometr či zda běháte přes špičku nebo přes patu. Zjišťuje také rotaci chodidla a linii kyčel – koleno - kotník při pohybu. Vychylování totiž může vést k chybnému našlapování a přetěžování určitých svalových partií. Setkat se s ním můžete nejen ve vybraných sportovních prodejnách a na velkých běžeckých závodech. Otestovat se nyní můžete i online z domu! Více na www.myprecisionfit.com (zvolte češtinu).

Typy nášlapu: neutrální, pronační, supinační   

Na způsob nášlapu tedy neutrální, pronaci nebo supinaci se zaměřte v každém případě.  Především pronace může běžcům způsobit komplikace. Poznáte ji podle toho, že se vám při běhu koleno vtáčí dovnitř a našlapujete na vnitřní stranu chodidla. Pokud naopak našlapujete na vnější stranu chodidla a vytáčíte kolena ven, jde o supinaci.

Image< Mizuno Wave Nirvana 8 Technicky velmi vyspělá silniční běžecká obuv pro jedince s výraznější pronací a vyšší tělesnou hmotností

Specifika ženské nohy

Odlišný způsob ženské chůze a běhu vedla mnohé výrobce k speciální řadě určené pouze ženám. U značky Mizuno pracují s technologií Gender Engeneering. Zohledňuje rozdíly v anatomii, proto mezi dámskými modely najdete boty s úzkým střihem. Ženy mívají širší pánev, proto pata dopadá na zem pod ostřejším úhlem. Zároveň mívají ženy větší sklon k pronaci a přechod od dopadu k odrazuje je rychlejší než u mužů. Proto se na vnější straně Gender Engeneering modelů Mizuno objevují přídavné drážky, které chodidlo správně nasměrují. Plocha boty, kterou noha dopadá na zem jako první je také zvětšená, proto lépe tlumí nárazy a poskytuje potřebnou stabilitu.

ImageMizuno Wave Elixir 7 Výkonnostní silniční běžecký model s technologií Gender Engeneering je určen pro ženy s pronačním (vnitřním) nášlapem >

Terén a počasí

Zvlášť pro běh na silnici či chodnících budete potřebovat botu s dobrým odpružením a tlumením nárazů. Jen tak nebudou časem vaše klouby trpět. Řešením je například vlnová deska bot Mizuno (www.mizuno.eu). Jde o kombinaci podešve a citlivé mechanické mezipodešve, díky níž je dosaženo maximálního tlumení a odpružení. Dokáže také zamezit energetickým ztrátám při odrazu.

ImageNaopak   pro   běhání   v nezpevněném   terénu   je  nutné   zvolit stabilnější  trailové  modely  vybavené  robustní  podešví  a ochranou proti nepřízním počasí.

< Mizuno Wave Cabrakan 4 Špičkový trailový model s maximálním odpružením, voděodolným svrškem a skvělou stabilitou i v členitém terénu   

Naopak na léto zvolte botu co nejprodyšnější a nejlehčí. Svršek některých běžeckých bot značky Mizuno například připomíná velice jemný film. Značka Diadora (www.diadoracz.com) zase vsadila na vlastní patentovanou technologii NET Breathing system. Otevřená konstrukce podešve s prodyšnou a voděodolnou membránou se nachází po celé ploše mezipodešve. Díky ní zůstávají chodidla suchá po celou dobu nošení.

ImageDiadora N-7100 Pánská běžecká obuv >

Běh „jako bez bot“

Pro milovníky přirozeného pohybu se na trhu objevila novinka: barefoot boty s co nejtenčí podrážkou. Zapomeňte na vše, co jste četli o odpružení: běhání s barefoot modely simuluje pohyb naboso. Zde je naopak žádoucí cítit terén pod nohami a postupně se mu přizpůsobit.  

Minimalistická podešev Vás nutí našlapovat na přední část chodidla - tedy ne na patu, jako u Imageodpružených modelů. Nášlap přes přední část chodidla  zlepšuje držení těla a stimuluje  svalstvo chodidel a nohou. Ucelenou řadu barefoot obuvi najdete u značky Merrell. (www.merrell.cz). Merrell Sonic Glove Barefoot model pro běh a chůzi „naboso“ Několik rad na závěr: Podstatné detaily: váha Těžší váhy budou mít větší problémy se zatěžováním kloubů a vyžadují tedy důkladnější odpružení i bytelnější konstrukci. Proto mají boty ve své specifikaci vždy uvedeno, pro které váhové rozpětí jsou vhodné. Unikátem je například model Wave Prophecy pro běžce od 90 kilogramů váhy.  

ImageMizuno  Wave Prophecy: Pro běžce s neutrálním nášlapem až lehkou pronací ve váhové kategorii nad 90 kg >

Několik rad na závěr:

  • Nakupovat a hlavně zkoušet běžecké boty běžte odpoledne, kdy bude vaše noha lehce oteklá.

  • Ani velice drahé a kvalitní boty nevydrží do nekonečna. Zhruba po uběhnutí 800 kilometrů začínají ztrácet své vlastnosti.

  • Špatnou péčí můžete životnost a funkčnost svých běžeckých bot razantně zkrátit. Vyplatí se proto respektovat návody výrobce.

  • I sebepohodlnější boty může pohřbít špatná ponožka. Nevhodná je bavlna, která nasákne pot, při pohybu se deformuje a způsobuje tak puchýře a otoky. Řešení? Kvalitní funkční materiály, které naopak vlhkost a pot odvádějí dál.

  • Ponožky nesmí být také volné nebo těsné. Měly by sahat nad achillovku a udržovat ji v teple, aby se předešlo jejímu zranění.

    (11/9/2012)

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390