Úvod arrow Spotřebitelský servis arrow Co je recyklovaná (Eco) kůže?
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Co je recyklovaná (Eco) kůže?
Termín kůže je používán pro vyčiněnou kůži (odborně se tomuto výrobku říká useň)– tedy činěním vyrobenou přírodní kůži z různých druhů zvířat. Vyčiněná kůže je obvykle měkká, elastická a mohou se na jejím povrchu vyskytovat drobné jizvy a vrásky, podle nichž lze usuzovat, že se jedná o pravou kůži. ...

... V některých případech je však lícová svrchní vrstva kůže odstraněna a nahrazena silnější povrchovou úpravou – i v tomto případě lze pořád ještě nazývat tento výrobek vyčiněnou kůží. 

U recyklované „kůže“ je tomu jinak – jedná se o výrobek jehož součástí je sice kožní vlákno, avšak tato kožní hmota je získávána rozemletím vyčiněných kožních zbytků, odřezků z koželužen nebo při výrobě hotových kožených výrobků. Například při čalounické nebo obuvnické výrobě zůstávají větší odřezky, které se dále zpracovávají. Tato kožní hmota je pojena obvykle latexovou polymerní směsí, a z této směsi se potom válcují a lisují plošné polosyntetické vláknité materiály, na jejichž povrch je nanesena umělá lícová vrstva nebo folie s dezénem.

Obvyklým způsobem je zpracování tohoto odpadu na tzv. vláknité usně, což jsou materiály, používané pro stélky a spodkové součásti obuvi.

Protože je přírodní kůže pořád drahá a luxusní záležitost, jsou i klasické kožedělné výrobky, zejména galanterní, vyrobeny z těchto pojených vláknitých materiálů. Je samozřejmě žádoucí, aby se drahá přírodní surovina co nejvíce zhodnotila druhotným zpracováním, a u některých výrobků, kde není kladen důraz na strukturální a deformační vlastnosti, je použití tohoto materiálu vhodné, avšak v žádném případě nelze očekávat, že užitné vlastnosti tohoto výrobku budou stejné, jako u pravé kůže.

Samotné označení symbolem pravé kůže nebo i název „kůže“ je pro spotřebitele zavádějící, neboť vlastnosti pravé kůže jsou dány zejména strukturálním uspořádáním svazků kožních vláken, které je typické pro různé druhy zvířat a v tom je hodnota přírodní vyčiněné kůže.

Setkala jsem se i s jinými názvy pro recyklovanou useň – jako např. ECO kůže – samotná předpona Eco může naznačovat, že se jedná o ekologické zpracování odpadu, avšak ve spotřebitelích to může vyvolávat asociace s nějakým zvláště pro ekologii hodnotným přírodním výrobkem, přestože tomu tak není. S označením eco kůže může být spojený i zcela syntetický koženkový čalounický materiál s povrchovou úpravou na bázi PVC.

Doporučuji proto všem spotřebitelům, aby byli při nákupech obezřetní a nespoléhali jen na označení výrobku, nakupovali v prodejnách, kde jim poskytnou všechny potřebné informace. V případě podezření, že byl koupen výrobek ze syntetického nebo polosyntetického materiálu nikoliv z pravé kůže, je možno toto ověřit u nás v akreditované laboratoři (AZL Otrokovice s.r.o.) nebo soudním znalcem v oboru kůže a kožešiny.

Ing. Miloslava Štachová
Zkušebna materiálů AZL Otrokovice
www.azl.cz

(24/12/2009)

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390