Úvod arrow Dotazy čtenářů arrow Jak zvolit správnou velikost obuvi?
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Jak zvolit správnou velikost obuvi?

Dobrý den, ráda bych věděla jak zvolit správnou velikost obuvi. Vím, že u každého výrobce se velikost liší. Zda si zvolit koženou obuv příliš těsnou a čekat jestli povolí a mít ji "pevně" na noze nebo vzít o číslo větší a mít ve špičce centimetr místa, popřípadě ji vyplnit nějakou vložkou. Jedná se o jarní boty na klínu na nazutí, bez šněrování. Podle mého názoru chybí ve velikosti číslování staré dobré půlčísla. Děkuji Vám předem za odpověď. Už jednou jsem využila Vašeho servisu a s odpovědí jsem byla velmi spokojena a hlavně jsem se dověděla ze světa obuvi něco zajímavého. Proto Vám přeji mnoho úspěchů.

(Z. T.)

Vážená paní, naprosto souhlasím s Vaším názorem, že číslování obuvi si každý výrobce řeší jaksi "po svém". Proto můžeme zjistit, že třeba dva různé půlpáry (např. vyrobené v Itálii a Číně), které jsou porovnáním do délky stejně velké, mají rozdílně značenou velikost (např. 40 a 41). Proč to tak je, na to je jednoduchá odpověď. Česká republika se stala již v 90tých letech minulého století zemí, která naplno otevřela svůj trh pro nejen evropské, ale i asijské, americké i africké zboží (tedy i obuv). Jenže nejen vyspělé obuvnické země na různých kontinentech, i různé země na našem evropském kontinentu mohou používat (a také používají) rozdílné systémy značení, resp. z hlediska zvyklostí ctí jiné převodní tabulky velikostí (např. Francie a Itálie často stejnou velikost obuvi značí rozdílně). Těchto příkladů by však bylo mnohem víc. Proto Vám nemohu jinak poradit, než:

Příliš nevěřte číslu uvedeném na obuvi a zkoušejte, zkoušejte a zase zkoušejte. Pamatujte, že co Vás tlačí při zkoušení, bude Vás tlačit i při nošení. A naopak, co netlačí při zkoušení, nebude tlačit ani při nošení. Obuv je dobré kupovat až odpoledne, kdy mají naše nohy díky pohybu větší objem (přes noc je relax - uvolnění). Příliš nevěřte starým průpovídkám, že usňová obuv časem povolí. Dobře vyztužená usňová obuv bude velmi kvalitní z hlediska trvanlivosti, ale než skutečně povolí (přizpůsobí se velikosti nohou do šířky), to může trvat i stovky hodin nošení (podle testů Fakulty technologické ve Zlíně). Nevyztužená usňová obuv často tlakem povolí tak, že úplně praskne, nebo se příliš "roztáhne". Proto nemohu doporučit nic jiného, než zkoušením pokud možno vybrat správnou velikost do délky i do šířky.

Podle statistik je pro muže nejpřednější komfort, proto si my pánové většinou kupujeme obuv, která nás netlačí (dobře padne do délky i do šířky). Mnohem větší problém je u žen - až 80% žen nosí krátkou obuv (čímž si minimálně deformují prsty). Sám jako muž to asi nikdy nepochopím, proč se ženy tak mučí. 

Pokud si chcete koupit obuv na nazutí (podobně jako lodičky), problém je v tom, že tato obuv se musí zvolit do délky tak, aby "držela tlakem na noze a při chůzi neupadla". Většinou je tedy kratší a užší, ale to je v rozporu s komfortem, a asi Vás bude tato obuv hodně tlačit (na místech, kde obuv těsně drží na noze). Z hlediska klima v obuvi je přeci jen lepší usňová obuv než obuv koženková. Doporučoval bych proto vyzkoušet více modelů a vybrat takový, který bude nejpřijatelnější z hlediska pohodového nošení (komfortu).

Přeji Vám trpělivost a š?astný výběr obuvi.

Jaromír Šlágr
Česká obuvnická a kožedělná asociace

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390