Úvod arrow Spotřebitelský servis arrow Pravidla pro výběr kvalitní obuvi
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Pravidla pro výběr kvalitní obuvi

Kvalitní obuv by měla splňovat několik vlastností. Obecně bota musí zajiš?ovat správné obutí nohy, musí pomáhat při stoji a chůzi, podporovat klenbu nožní a udržovat patu v popsaném kolmém postavení na podložku, čímž je umožněn účelný přenos zatížení.

Image 

Bota musí mít správně modelovanou stélku, tj. to na čem chodidlo vlastně v botě spočívá, je zrcadlovým obrazem pro pravou a levou nohu, může mít nepatrné prohloubení pro patu, může mít zapracované mediální vyvýšení k podpoře podélné klenby nohy, u dospělých případně i podporu příčné klenby. Pod stélkou je podešev, která musí být pružná, dostatečně silná, nepropouštějící vlhkost, aby chránila chodidlo před traumaty, přičemž zachovala kontakt s podložím. Důležitou součástí je podpatek, který má být přiměřeně vysoký, odpovídající tvaru a účelu obuvi.

Svršek obuvi je neméně důležitou součástí boty. Nezbytná je pevnost zadní části obuvi, tzv. opatku (část svršku nad podpatkem), který tak zajiš?uje správné vedení paty a tedy i správné odvíjení chodidla při chůzi. Nesmí se svým horním okrajem zarývat do horního okraje paty a úponu Achillovy šlachy. Správné stažení a fixaci nohy, tak aby noha neklouzala po stélce dopředu, zajiš?uje šněrování (suchý zip aj.) boty. Oblast šněrování má odpovídat nártu, noha je chráněna jazykem bot. Přední část svršku boty se nazývá kaple, která by, zvláště u dětí, měla být dostatečně prostorná, prsty nesmějí vpředu narážet a musí být zachován jejich aktivní pohyb. Nutné je použití zdravotně nezávadných materiálů, zpravidla přírodních (kůže), nikoliv neprodyšných (pozor na umělé hmoty), které umožní dýchání chodidla.

Výběr obuvi tak závisí na charakteru činnosti a aktivity, pro kterou je bota vybírána, samozřejmě na podnebí ve kterém žijeme, důležitá je kvalita materiálu, ze kterého je bota vyrobena.

MUDr. Pavel Smetana
Ortopedická klinika dětí a dospělých
2. LF UK FN Motol, Praha
(11/3/2007)

 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390