Úvod arrow Dotazy čtenářů arrow Může být na každé botě kůže „nakrčena" jinak?
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Může být na každé botě kůže „nakrčena" jinak?

„Dnes jsem poprvé objevila Vaše www stránky a musím říct, že jsou zajímavé. Využívám nabídky a neváhám Vás kontaktovat s menším dotazem. Koupila jsem si kožené kozačky a jedna bota z páru byla zřejmě už několikrát zkoušena, tak je kůže více nakrčena. Patří k materiálu jako je  kůže, že je v každém místě jinak pokrčena, tím myslím, že někde je měkčí a  jinde naopak tvrdší než je tomu u umělých materiálů? Nezlobte se, já jsem děsný puntičkář a na všem hledám jak se říká "mouchy". Předem Vám děkuji za odpověď a také, že se od Vás dovím něco nového a  zajímavého o kůži."

(Z. T.)

Vážená paní, odpověď na Vaši otázku je celkem snadná, ale než se k ní "prokoušu", uvedu Vám pár teoretických informací. Umělé či záměnné materiály, jako koženky nebo poromery, které se používají běžně při výrobě obuvi, mají značně odlišné fyzikálně mechanické i chemické vlastnosti, než usňové materiály. Poromery a koženky mají tzv. stejnorodé vlastnosti, tedy ve všech místech (představte si dlouhou odvíjející se roli materiálu stejné šíře) mají stejnou pevnost a tažnost - proto se také bezproblémově zpracovávají. Jsou to 100% stejnorodé materiály.

Kdežto useň je naproti tomu značně komplikovaný polotovar, který dokáže zpracovat jen velmi zkušený vysekávač. Usně jsou různé velikosti, to podle druhu zvířete, např. největší jsou usně z hovězího dobytka - tzv. hověziny (musí se řezat po hřbetní čáře na tzv. půlky, protože jsou velké plochou), ty mohou mít v ploše až 20 kvadrátů, tj. 2 metry čtvereční, k nejmenším druhům patří třeba usně z koz, tzv. koziny, které mají třeba jen 2-4 kvadráty, tj. 0,2-0,4 metru čtverečního. Usně však mají tu zvláštnost, že mají v různých částech (např. krupon, nožiny, boky, vaz, slabiny) různou pevnost i tažnost, navíc je zde řada míst, kde jsou viditelné nebo skryté vady (šlehance, škrábance, výpalky, a pod.), proto při jejím zpracování musí vysekávač dodržet jistá pravidla, aby u vyseknutých součástí byla zajištěna dobrá kvalita. Useň je tedy narozdíl od umělých materiálů značně nestejnorodý materiál.

Po tomto rychlém představení základních fyzikálně mechanických vlastností umělých a usňových materiálů se konečně dostávám k zodpovězení Vaší otázky. Pokud máte usňovou obuv, lze z pohledu odborníka předpokládat odchylky mezi pravým a levým půlpárem, a to zejména z důvodu nestejnorodosti usňových součástí (mezi půlpáry zozdílná měkkost, tažnost, pevnost, tuhost). U usňové obuvi tedy může člověk svými smysly cítit nebo i pouhým okem vidět odchylky mezi půlpáry, důležité je ale napsat, že se musí jednat o dovolené odchylky. Nová obuv určená k prodeji musí být podle norem shodná v páru, ale protože je vyrobena právě z takových nestejnorodých materiálů, jako je useň, a protože se na výrobě podílí značné množství pracovníků, jsou zde v rámci jakosti obvyklé tolerovány určité odchylky. Tyto odchylky jsou přehledně zpracovány do obuvnické normy ČSN 79 5790 - Obuv - Přijatelné odchylky. 

Vámi uvedené "pokrčení" usňového materiálu na kozačkách tedy může být způsobeno právě výše zmíněnou nestejnorodostí usňových materiálů. Nicméně se domnívám, že se jedná o dovolenou odchylku dle zmíněné normy ČSN 79 5790.

Měl bych však ještě doplnit, že usňová obuv má při nošení také schopnost se přizpůsobit tvaru nohou (včetně třeba i abnormalit - např. výrůstků, a pod.), a jak je známo, pravá a levá noha nejsou zrcadlově stejné - proto mohou být ohybové linie ("pokrčený materiál") u obou půlpárů také na nestejných místech. Naproti tomu obuv z běžně používaných záměnných materiálů se většinou nepřizpůsobí tvaru nohy, což často způsobuje pocit diskomfortu při nošení. 

Závěrem Vám přeji hlavně bezproblémové a komfortní využití těchto usňových kozaček.

S pozdravem

Jaromír Šlágr
Česká obuvnická a kožedělná asociace

 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulář



Nejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390