Úvod arrow Z domova arrow Obuv "Made in Czechoslovakia"
 
Úvod
Z domova
Ze světa
Představujeme
Módní trendy
Spotřebitelský servis
Aktuálně
Doporučujeme
Dotazy čtenářů
Náš servis
Kontakty

       logo_coka.jpg  

shoes_and_leather.gif 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © Copyright
www.obuv-kuze.cz 
www.shoes-leather.com
Publikování nebo další šíření
obsahu těchto serverů
je bez písemného souhlasu
redakce zakázáno!

 

 
Obuv "Made in Czechoslovakia"
ImagePod záštitou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně probíhá již druhým rokem zajímavý výzkumný projekt, který si klade za cíl mapovat vývoj designu obuvi na území bývalého Československa v letech 1945 – 1989. Shoeast, jak se projekt nazývá, je izertační prací Juraje Šušky. Na někdejší význam obuvnického průmyslu na našem území odkazují dnes již většinou poloopuštěné a zchátralé průmyslové parky.

Přitom Československo ještě v osmdesátých letech 20. století patřilo mezi hlavní světové výrobce obuvi s produkcí překračující 130 milionů párů obuvi ročně.

Image
Dámská společenská obuv, 80. léta, ZDA Partizánske

Z původních podniků jako byl Svit, ZKG, Sázavan anebo na Slovensku ZDA a JAS, na trhu vydržel jediný výrobce a tím je společnost Botas. Ostatní uvedené podniky se většinou už v 90. letech minulého století postupně z trhu vytratily. Je však zajímavé, že mnoho produktů (designů) toto období přežilo a s minimálními obměnami se vyrábí dodnes. Tato skutečnost je vedle obrovského množství vyrobených páru obuvi ročně a vedle významných mezinárodních ocenění důkazem úspěchu tehdejších designerů a vývojových pracovníku všeobecně.

Image
Sportovní obuv, výrobce: Svit, ZDA, VD Športvýroba

Hlavním cílem projektu je systematicky analyzovat vývoj designu v národních podnicích a poukázat na významné momenty tohoto období. Ve spolupráci s vybranými muzei na území České a Slovenské republiky řešitel organizuje sběr dochovaných párů obuvi. Ty jsou následně očištěny a v případě potřeby restaurovány, aby mohli být opět prezentovány. Po ukončení projektu budou tyto exponáty bezplatně převedeny do správy muzeí, které o ně projeví zájem. Tímto se zabezpečí jejich archivace a přístupnost veřejnosti.

Image
Pánská vycházková obuv

Předpokládaný termín ukončení výzkumu je květen 2014. Aktuální informace o projektu jsou dostupné na webové stránce: www.shoeast.com

O autorovi projektu:

Juraj Šuška se tématu Československého designu věnuje již dlouhodobě. Vystudoval design obuvi v roce 2009 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a už v průběhu studia spolupracoval s mnoha předními výrobci obuvi, jako jsou například Botas, Baťa anebo Moleda. Po ukončení studia pracoval tři roky jako vedoucí designer ve společnosti Novesta (Slovensko). Dnes při doktorandské práci působí také jako externí pedagog na Univerzitě Tomáše Bati.

(01/07/2013)

 

Novinky na mail

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail. Stačí vyplnit náš formulář.

 Otevřít formulářNejčtenější články
IT-HELP.cz


Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/virtual/webs/kolarik/obuv/components/com_tfsformambo/tfsformambo.php on line 390